78.Ortodox pravoszláv bronz kereszt, 19. sz. második fele

  • 27 x 13,5 cm
  • Zománcozott öntött bronz,

Becsérték: 50.000 - 75.000HUF

Kikiáltási ár: 36.000 HUF

Leütési ár: 38.000 HUF (2 licitáló)

Kelet-Európa, Oroszország, kb. 19. század második fele.| Gyönyörű, részletgazdag zománcozott öntött bronz három rúdkereszt, a középpontban a megfeszített Krisztus áll, őt körülvevő, kis domborműves jelenetekkel, amelyek az ortodox vallási művészetben oly megszokott részletgazdag, díszes hatást keltik. A háromrúdú kereszt az ortodox egyház legszimbolikusabb és legáltalánosabb formája. A legfelső rövid sáv a „Ez a zsidók királya” feliratú tábla a Lukács 23:38-ból, amelyet Krisztus keresztjének tetejére szögeztek; a rövid alsó rúd a lábtámaszt ábrázolja Krisztus keresztjén. Ezt ferdén ábrázolják, mert úgy gondolják, hogy Krisztus utolsó pillanataiban ő rúgta ki a helyéről. A jobb oldal felfelé mutat a mennyországra, a bal oldal pedig lefelé a pokolra. Itt a legfelső sáv a mennyország jelenetét tartalmazza; az alsó sáv egy földi jelenetet mutat.  A kereszt alján egy koponya található, amely Ádám koponyáját jelképezi, a lába alatt pedig négy betű, ami azt jelenti, hogy "a koponya helye Paradicsom lett", hogy emlékeztessen minket arra, hogy Ádám elvesztette a Paradicsomot a tiltott tudás miatt, és Krisztus vissza fog térni. Sötétkék és fehér zománc világítja meg a hátteret. A hátoldalon cirill betűs keresztimádság olvasható.

Jó Állapotban, apró kopásokkal,

AUKCIÓS JUTALÉK